Najważniejszym z największych przeszkód w większości polskich miast jest transport. Polskie miasta nie są zaadaptowane do tak dużego nasilenia ruchu, jaki powstał poprzez wzrost ilości pojazdów na krajowych ulicach. Dlatego jedną z najważniejszych kierunków rozwoju jakie musi podjąć niemalże każda gmina jest zainwestowanie środków w rozwój dróg i infrastrukturę komunikacyjną. Jezdnie i komunikacja miejska to najważniejszy obszar, jaki pozwoli zwiększyć wygodę mieszkańców jak również usprawni całokształt infrastruktury Krakowa.

Wśród pozostałych lokalizacji, nowe projekty drogowe jakie realizuje Kraków mocno się wyróżniają. Krakowianie w referendum wypowiedzieli się za metrem, ale przed tym jak metro zostanie zbudowane, w komunikację tramwajową i autobusową oraz nawierzchnie drogowe potrzeba zainwestować sporo środków . Z ważniejszych inwestycji trzeba podkreślić:
w pełni napędzaną elektrycznie siatkę autobusową – pierwszą w kraju,
innowacyjne torowisko na Ruczaju,
w pełni przebudowany dworzec kolejowy wraz z centrum handlowym.
Oprócz tego, w perspektywie rozwoju Kraków ma inwestycje w przynajmniej kilkanaście nowych połączeń między już istniejącymi połączeniami i remonty istniejących połączeń tramwajowych oraz połączeń podmiejskich.
Mieszkańcy remontów nie znoszą – utrudnienia w komunikacji i dojazdach do biur przeszkadzają w codziennym życiu. Warto zaś pamiętać, że bez napraw jakość dróg nie może się poprawić i aby było wygodniej, trzeba wytrwałości.wybory samorządowe 2014 Kraków
Inwestycje w rozwój transportu to nie tylko kolejne linie komunikacji, ale również lepszej jakości powierzchnia jezdni, która będzie bardziej trwała i odporna. ( kolejnym z przykładów może być ścieralna nawierzchnia jezdni na skrzyżowaniu Zakopiańska – Brożka oraz na zewnętrznej drodze Wadowickiej). Jasnym jest to, że, miasto potrzebuje jeszcze kolejnych remontów i nowych pomysłów, by jeździło się po mieście wygodnie. Zarówno autem, ale też autobusami. Ale da się zauważyć jasno, że całość jest na najlepszej trasie do tego, by Krakusom żyło się tu zdecydowanie wygodnie i z zadowoleniem.